همه باهم برای آبادانی شهر توریستی آبگرم در تریبون آزاد آبگرم

دست به دست هم می دهیم و هر آنچه از دستمان برآید برای پیشرفت شهرمان انجام می دهیم

 

آبگرم در مسیر سرعت گیر و سرعت کاه

 

نوشته شده توسط:مدیر وبلاگ

هفته گذشته در آبگرم سرعت گیر هایی متولّد شدند که تعدادی از آنها در ورودی آبگرم از سمت قزوین قد علم کردند و تعداد زیادی هم در خیابان جاده قدیم ( کمتر از یک کیلومتر راه ولی بیشتر از ده  مورد دست انداز ) . این سرعت گیرها که ارتفاع بعضی از آنها به اندازه 30 سانتی متر می رسند و به مانند یک تیر چوبی کلفت در وسط جاده افتاده اند  و هر راننده ای که از آبگرم میگذرد ، بهره ای از این دست اندازها نصیب خود و ماشینش می شود !! حالا که وضعیت اقتصادی مردم زیاد هم جالب نیست و مردم با مشکلات اقتصادی زیادی  دست و پنجه نرم می کنند ، تعمیرات جلوبندی ماشین ها به صورت هفتگی شده و  هر راننده می باست مقداری  از پول خود را صرف این هزینه ناخواسته ( تعمیر  و تنظیم جلوبندی ماشین) بنماید .

نصب سرعت گیر و سرعت کاه اصول و استانداردهای خاصی دارد که در این گزارش راجع به تعداد و محل نصب آنها در ادامه مطلب بیان می شود .

نصب هر کدام از این ابزار ترافیکی تنها در معابری با شرایط خاص ممکن است. به عنوان مثال، نصب سرعت گیر در همه معابر به غیر از پارکینگ ها مخالف استاندارد جهانی است ولی سرعت کاه می تواند با رعایت شرایط و ضوابطی خاص در برخی معابر مانند خیابان هایی که چندین مدرسه در آنها وجود داد و نیز  محدوده های مسکونی و معابری که برای عبور خودروهای خدماتی مانند آمبولانس و آتش نشانی مشکل ایجاد نمی کند، نصب شود. در واقع استفاده از سرعت گیر و سرعت کاه با شکل و حجمی که در شهرهای ما استفاده می شود، در هیچ کشوری معمول نیست!

بر اساس استاندارد، استفاده از سرعت گیر در معابری توصیه می شود که حداکثر سرعت وسایل نقلیه از 15 کیلومتر بر ساعت بیشتر نیست. پارکینگ ها یا مراکز خرید به عنوان بهترین اماکن برای نصب این وسیله ترافیکی هستند. همچنین استفاده از سرعت کاه(نه سرعت گیر!) در معابری که سرعت عبور خودروها از آنها نباید بیشتر از 15 تا 30 کیلومتر در ساعت باشد، صورت می گیرد.

سرعت کاه ها در برخی شهرهای آمریکا و انگلستان برای کنترل سرعت مورد استفاده قرار می گیرد، اما با بررسی موارد مربوط به شرایط محل نصب می توان به این نتیجه رسید که فقط محل ها و مناطق مخصوصی که  تعداد آنها زیاد نیست به این ابزار مجهز می شوند. بر اساس استاندارد، نصب سرعت کاه به عنوان ابزاری در طرح های آرام سازی ترافیک استفاده می شود و در کشورهای توسعه یافته فقط در معابر محلی یا در مقابل مدارس، مراکز آموزشی و مراکز خاص مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین در شهرهای ما نصب سرعت گیرها و سرعت کاه ها طبق استانداردهای جهانی صورت نمی گیرد و نصب آنها در بسیاری اماکن و معابر ضرورتی ندارد و حتی گاهی باعث ایجاد مشکل برای شهروندان می شود!

مهم ترین عیب وارد به سرعت کاه، تأثیر این ابزار در کند کردن سرویس دهی خودروهایی مانند آتش نشانی یا آمبولانس است. سرعت کاه ها به دلیل مجبور کردن رانندگان به ترمزهای ناگهانی و امکان برخورد خودروی عقب، در برخی مواقع معابر را برای خودروها خطرناک می کنند و باعث ایجاد خسارت در آنها می شوند. همچنین خطر جدی برای موتورسیکلت و دوچرخه سواران محسوب می شود. علاوه بر این،کم کردن سرعت خودرو هنگام رسیدن به سرعت کاه و شتاب گرفتن مجدد آن، مصرف سوخت را بالا می برد و آلودگی صوتی ایجاد می کند. از دیگر معایب این ابزار ترافیکی، افزایش میزان «ذرات آزبست» ناشی از ترمزهای وسایل نقلیه در محدوده پیرامون محل نصب آنها است؛ در بررسی های پزشکی ثابت شده که تنفس هوای آلوده به آزبست، باعث بروز بیمارهای حاد مانند تنفس سطحی، سوزش و خارش، سرفه و عطسه و بیماری های مزمن مانند سرطان های ریه، حنجره، معده و روده می شود.

با توجه به اصول جهانی استفاده از این ابزارهای ترافیکی، سرعت گیر و سرعت کاه نباید در معابر دارای شیب  بیشتر از 8 در صد نصب شوند. همچنین نصب سرعت کاه در خیابان هایی که مسیر اصلی رفت وآمد خودروهای امدادی هستند و باعث تأخیر در سرویس دهی آنها می شوند ممنوع است. علاوه بر این، سرعت کاه ها برای نصب نیاز به موافقت کتبی100 درصد صاحبان املاک(1 رأی به ازای هر مالک) و 67 درصد ساکنین(1رأی به ازای هر واحد مسکونی) خیابان محل نصب دارند. علائم هشدار دهنده که به راننده وجود سرعت کاه و همچنین سرعت عبور از آن را اعلام کند نیز باید در فاصله مناسب قبل از شروع یک سری سرعت کاه نصب شوند.( نکته قابل ذکر این که استفاده از سرعت کاه ها به صورت سری پیشنهاد می شود تا کارایی لازم را داشته باشد.) سرعت کاه نباید در خیابان های بن بست با طول کمتر از 25 متر نصب شود و طول خیابان محل نصب، باید حداقل 25/2 کیلومتر باشد!نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تصاویری از روزهای قبل از عید نوروز در آبگرم و آوج دوشنبه سوم فروردینماه سال 1394
شهادت حضرت فاطمه (س) دوشنبه سوم فروردینماه سال 1394
تفرقه افکنی مسئول فرهنگ آوج جمعه هفتم آذرماه سال 1393
مراسم کلنگ زنی مجتمع آب درمانی سه شنبه چهارم شهریورماه سال 1393
رتبه های برتر کنکور 93 در شهرستان آبگرم سه شنبه چهارم شهریورماه سال 1393
معجزه الهی در شهرستان آبگرم سه شنبه چهارم شهریورماه سال 1393
مردم آبگرم سنگ تمام گذاشتند جمعه سی و یکم مردادماه سال 1393
مهمانی لاله ها در شهر توریستی آبگرم چهارشنبه بیست و نهم مردادماه سال 1393
حضور کسبه های آبگرم در تشییع و تدفین شهدای گمنام سه شنبه بیست و هشتم مردادماه سال 1393
تشییع پیکر مطهر۸۲ شهید دفاع مقدس در۲۲ استان کشور+جزئیات جمعه بیست و چهارم مردادماه سال 1393
حمام ارشیا آبگرم ( استقبال چشم گیر مسافرین و نیاز به دست یاری از مسئولین) جمعه دهم مردادماه سال 1393
شب های احیا در آبگرم دوشنبه سی ام تیرماه سال 1393
تابستان فرصتی مناسب برای استفاده از چشمه های آبگرم جمعه بیست و هفتم تیرماه سال 1393
برنامه هایی که شهرداری در طی شش ماه گذشته انجام داده و خواهد داد. شنبه سی و یکم خردادماه سال 1393
چشمه های قرخ بلاغ زیباتر از قبل سه شنبه بیست و سوم اردیبهشتماه سال 1393
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic